Изаберите ваш језик

 

Отворен 33. БЕЛЕФ уз мјузикл „Цигани лете у небо“, који је подигао на ноге публику препуног Сава центра!

 

33. Београдски летњи фестивал (БЕЛЕФ) свечано је отворен 20. јуна 2026. године у препуној Великој дворани Сава центра. Почетак једне од најзначајнијих културних манифестација у земљи обележила је, уз овације публике, култна представа Позоришта на Теразијама, мјузикл „Цигани лете у небо“, који је овом приликом изведен 401. пут. Отварању 33. БЕЛЕФ-а присуствовале су бројне личности из културног живота Београда и Србије.

 

БЕЛЕФ је званично отворио прослављени глумац Александар Дунић, члан ансамбла Позоришта на Теразијама, учесник представе „Цигани лете у небо“ и члан Одбора БЕЛЕФ-а.

У свом обраћању публици Дунић је рекао:

„Ако верујемо да је уметност храм који обасјава људе и зрачи вером и надом у бољи свет, онда смо на правом месту. Својим присуством вечерас доказујемо своју насушну потребу за узвишеним, изузетним, посебним, непоновљивим и, изнад свега, добрим и племенитим у човеку. Уметност је велико трагање за смислом, одгонетка живота, путоказ какав човек у својим највећим дометима може и треба да буде. Грандиозан и велики, онако како га је Створитељ замислио, а велики духовници и уметници опевали. И зато, нека нам овогодишњи БЕЛЕФ буде инспирација за велике снове и идеале о лепшем, бољем и праведнијем свету.“

Раскошна представа „Цигани лете у небо“ већ 22 године налази се међу најгледанијим и најтраженијим представама на домаћој позоришној сцени.

У представи изведеној поводом отварања БЕЛЕФ-а на сцени Сава центра наступили су: Иван Босиљчић, Оливера Бацић, Кристина Савић, Милан Тубић, Никола Булатовић, Душко Радовић, Мирољуб Турајлија, Милан Милосављевић, Владан Савић, Александар Дунић, Петар Ђурђевић, Предраг Милетић, Јелена Арсић, Милица Буразер, Марија Круљ, Ана Кораћ, Наташа Балог, Митра Младеновић, Ксенија Репић, Миња Петровић, Барбара Милованов и многи други, као и хор, балет и оркестар Позоришта на Теразијама.

Адаптацију представе „Цигани лете у небо“ урадила је Ивана Димић, диригент је Милан Недељковић, кореограф Крунослав Симић, сценограф Герослав Зарић, а костимограф Снежана Шимић.

Београдски летњи фестивал – БЕЛЕФ одржава се 33. пут, од 20. јуна до 22. септембра 2026. године, уз више од 40 разноврсних програма – од концерата и дечјих садржаја до позоришних представа. Програми ће бити реализовани на више локација у Београду.

 

33. Београдски летњи фестивал – БЕЛЕФ реализује се под покровитељством Града Београда и Секретаријата за културу, у организацији Центра београдских фестивала (ЦЕБЕФ).